Celem zarządzania ryzykiem korporacyjnym nie jest budowanie awersji do ryzyka. Organizacje rozumiejące i wykorzystujące ryzyko, mogą bezpiecznie przełknąć go więcej, niż pozostałe firmy z branży.
Blog > Komentarze do wpisu
Dużo literek i japońskich wyrazów

TWI, VSM, 5S, A3, SIPOC, TPM, SMED, Ishikawa, Kanban, Kaizen, Poka-Yoke ...

O każdym z osobna napisano kilka książek, a wszystkie wzięte razem i wsparte (a jakże) "innym" stylem zarządczym (lean leadership) dają dyscyplinę Lean Management. Studiując przez rok Lean Management na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej słuchałem, eksperymentowałem i rzecz jasna porównywałem z zarządzaniem ryzykiem. Może mniej tajemnicza niż ERM, ciut mniej elitarna, ale o ile bardziej rzeczowa i dodająca wartość dyscyplina! 

Tam, gdzie ERM dało się skrępować normami, stałymi kanonami - Lean Management pozostało dość umownym zbiorem narzędzi, technik i zasad biznesowych i zarządczych, które lean manager może dość swobodnie wykorzystywać, łączyć lub selektywnie wybierać - co mi się niezmiernie podoba. Studia pozostawiają mnie w ulubionym dla mojego umysłu stanie: uświadomionej niewiedzy, a nic bardziej niż ona nie motywuje do nauki i dalszego eksperymentowania. Sztuką samą w sobie jest właściwe dobranie kolejności, w jakiej określona firma nieefektywna powinna przechodzić przez kolejne przeobrażenia i narzędzia Lean Management w drodze do firmy efektywnej. 

I tu zaczynają się pewne podobieństwa do wdrażania ERM (i prawdopodobnie wielu innych inicjatyw biznesowych): każda firma jest inna, ta sama firma staje się inna po roku, dlatego jej ścieżka poprawy w kierunku lean będzie z pewnością jedyna i unikalna. Drugie podobieństwo, to te same trudności i przeszkody we wdrażaniu zmian, wynikające z natury ludzkiej i pierwotnej nieufności do nowego, oporu w stosunku do zmiany. Zapewne będą działały te same techniki i zasady, które pomagały mi przełamywać nieufność managementu do zarządzania ryzykiem.

Wasz w ryzyku

R

wtorek, 27 lutego 2018, rudnicki.com.pl

Polecane wpisy

  • Zmiana

    Za dwa dni opuszczam obecna firmę - budującą platformy wiertnicze / produkcyjne oraz kładącą rury do transportu ropy na dnie morza. Firma jak firma - jej zmiana

  • Budowa elektrowni w Omanie ....

    Parę dni temu na portalu gospodarczym wyczytałem informację, że " Wärtsilä dostarczy elektrownię 120 MW do Omanu ", a konkretnie na półwyspie Mu

  • Badanie FERMA 2014

    Dzis - podobnie jak pewnie kilka tysiecy risk managerow w calej Europie - otrzymalem wyniki FERMA Survey 2014. Nie jest to dokument z ktorym mozna sie zgadzac b

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2018/05/16 08:51:57
Ciekawy wpis.
-
2018/05/21 09:09:42
Bardzo ciekawy wpis.
-
2018/05/28 17:20:33
swietny artykuł, na pewno będę tu zaglądać
-
2018/05/28 17:29:55
bardzo ciekawy art - merytorycznie i na temat. trafiłam przez przypadek bo szukałam info o zupełnie czymś innym, ale zaobserwuję twój blog bo jest bardzo ciekawy :)
-
2018/06/14 11:12:41
no ja własnie dalej nie wiem co to ten kaizen - ciągle go słysze, ale nie doszłam w końcu do tego. możesz wyjasnić?
Creative Commons License
Rudnicki

View Rafał Rudnicki's profile on LinkedIn