Celem zarządzania ryzykiem korporacyjnym nie jest budowanie awersji do ryzyka. Organizacje rozumiejące i wykorzystujące ryzyko, mogą bezpiecznie przełknąć go więcej, niż pozostałe firmy z branży.
Kategorie: Wszystkie | Koncepcje | Polemika | Rynek
RSS
wtorek, 24 stycznia 2017
Rozglądam się po Europie ...

Po powrocie do kraju rozglądam się trochę za nową rzeczywistością dobrych zmian, zarządzanie ryzykiem pozostawiając za sobą, bez zbędnego oglądania się za siebie.

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w naszej rzeczywistości gospodarczej, w których za ryzyko brały się spółki skarbu państwa i spółki giełdowe, ręka w rękę z psujami z rodziny Deloite, E&Y, KPMG i PWC, zarządzanie ryzykiem jest w fazie schyłkowej i zostało uśmiercone zanim na dobre się rozwinęło.

Przytoczę słowa Alexa z Rosji, który zadał sobie trud i coś na ten temat skrobnął ...

Instead of being pragmatic, simple and focused on making money, risk management moved into the "land of buzz-words".  If you are reading this and thinking: "Hold on, Alex, risk velocity is important, organisations should be risk resilient, risk management is about both opportunities and risks, risk appetite, capacity and tollerances should be quantified and discussed at the Board level and inherent risk is useful." Congratulations! You may have lost touch with business reality and could be contributing to the problem. 

Tymczasem coraz bardziej przekonuję się do wartości biznesowej całego zestawu praktyk Lean Management, Continuous Improvement, Change Management i (z umiarem!) Six Sigma ...

R

Wasz

 

12:10, rudnicki.com.pl
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 września 2015
Duzo sie dzieje ...

... kilkaset procent wiecej niz w ciagu dwoch ostatnich lat. Pasjonujacy biznes, trudny sector, firma rosnaca i zmieniajaca sie z szybkoscia swiatla a jednoczesnie uczaca sie siebie samej. Cos, co tygrysy lubia najbardziej.

Zanim wyrobie sobie poglad, o czym moge bezpiecznie pisac nie przekraczajac delikatnej granicy poufnosci, bedzie mozna obejrzec te nieziemskie pojazdy na zywo, w Warszawie, podczas Armoured Vehicles Eastern Europe conference.

13:58, rudnicki.com.pl , Rynek
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 lipca 2015
Zmiana

Za dwa dni opuszczam obecna firmę - budującą platformy wiertnicze / produkcyjne oraz kładącą rury do transportu ropy na dnie morza. Firma jak firma - jej zmiana sama w sobie nie jest żadnym przełomem. Przełomem może się okazać zmiana sektora a tym bardziej zmiana obszaru biznesowego, któremu mam zamiar się teraz poświęcić.

Ten nowy obszar to business performance management, strategic performance czy jak kto chce to jeszcze nazwać. Czy zostawiam zarządzanie ryzykiem ? Niekoniecznie, będzie gdzieś z boku, jako element kilku systemów i inicjatyw zarządczych jakie przyjdzie mi integrować. Będę funkcjonował w strukturze CEO Office a tym samym posiadał bezpośredni wgląd we wszystkie krytyczne dla firmy inicjatywy - coś czego zawsze brakowało mi w zarządzaniu ryzykiem, zwykle traktowanym przez polskie zarządy po macoszemu.

Jaki sektor ? W zależności jak na to spojrzeć - motoryzacyjny lub obronny, albo jedno z drugim. Elementem decydującym o wyborze firmy był w dużym stopniu skład zespołu zarządzającego: były europejski minister obrony, były szef produkcji wiodącej europejskiej marki motoryzacyjnej, były szef finansów dużej niemieckiej firmy przemysłowej, zdaje się też jakiś Amerykanin ... Mam nadzieję, że będzie się od kogo uczyć. No i produkt nietuzinkowy, choć z drugiej strony taki zwyczajny.

Jest wiele elementów wspólnych między przedsięwzięciem zarządzania ryzykiem a strategic performance management: rola zarządu, praca z ludźmi, zmienianie firmy, analityka, budowanie modeli szytych na miarę, od zera. Chciałbym wykorzystać jak najwięcej moich doświadczeń miękkich z zarządzania ryzykiem i zdobyć jak najwięcej doświadczeń twardych z tej nowej dyscypliny.

Jeśli zaczną pojawiać się wyzwania merytoryczne i menedżerskie o których warto pisać, są szanse że ten blog odżyje.

Wasz,

14:24, rudnicki.com.pl , Polemika
Link Komentarze (11) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 69
Creative Commons License
Rudnicki

View Rafał Rudnicki's profile on LinkedIn