Celem zarządzania ryzykiem korporacyjnym nie jest budowanie awersji do ryzyka. Organizacje rozumiejące i wykorzystujące ryzyko, mogą bezpiecznie przełknąć go więcej, niż pozostałe firmy z branży.
Kategorie: Wszystkie | Koncepcje | Polemika | Rynek
RSS
wtorek, 27 lutego 2018
Dużo literek i japońskich wyrazów

TWI, VSM, 5S, A3, SIPOC, TPM, SMED, Ishikawa, Kanban, Kaizen, Poka-Yoke ...

O każdym z osobna napisano kilka książek, a wszystkie wzięte razem i wsparte (a jakże) "innym" stylem zarządczym (lean leadership) dają dyscyplinę Lean Management. Studiując przez rok Lean Management na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej słuchałem, eksperymentowałem i rzecz jasna porównywałem z zarządzaniem ryzykiem. Może mniej tajemnicza niż ERM, ciut mniej elitarna, ale o ile bardziej rzeczowa i dodająca wartość dyscyplina! 

Tam, gdzie ERM dało się skrępować normami, stałymi kanonami - Lean Management pozostało dość umownym zbiorem narzędzi, technik i zasad biznesowych i zarządczych, które lean manager może dość swobodnie wykorzystywać, łączyć lub selektywnie wybierać - co mi się niezmiernie podoba. Studia pozostawiają mnie w ulubionym dla mojego umysłu stanie: uświadomionej niewiedzy, a nic bardziej niż ona nie motywuje do nauki i dalszego eksperymentowania. Sztuką samą w sobie jest właściwe dobranie kolejności, w jakiej określona firma nieefektywna powinna przechodzić przez kolejne przeobrażenia i narzędzia Lean Management w drodze do firmy efektywnej. 

I tu zaczynają się pewne podobieństwa do wdrażania ERM (i prawdopodobnie wielu innych inicjatyw biznesowych): każda firma jest inna, ta sama firma staje się inna po roku, dlatego jej ścieżka poprawy w kierunku lean będzie z pewnością jedyna i unikalna. Drugie podobieństwo, to te same trudności i przeszkody we wdrażaniu zmian, wynikające z natury ludzkiej i pierwotnej nieufności do nowego, oporu w stosunku do zmiany. Zapewne będą działały te same techniki i zasady, które pomagały mi przełamywać nieufność managementu do zarządzania ryzykiem.

Wasz w ryzyku

R

22:43, rudnicki.com.pl , Polemika
Link Komentarze (5) »
wtorek, 24 stycznia 2017
Rozglądam się po Europie ...

Po powrocie do kraju rozglądam się trochę za nową rzeczywistością dobrych zmian, zarządzanie ryzykiem pozostawiając za sobą, bez zbędnego oglądania się za siebie.

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w naszej rzeczywistości gospodarczej, w których za ryzyko brały się spółki skarbu państwa i spółki giełdowe, ręka w rękę z psujami z rodziny Deloite, E&Y, KPMG i PWC, zarządzanie ryzykiem jest w fazie schyłkowej i zostało uśmiercone zanim na dobre się rozwinęło.

Przytoczę słowa Alexa z Rosji, który zadał sobie trud i coś na ten temat skrobnął ...

Instead of being pragmatic, simple and focused on making money, risk management moved into the "land of buzz-words".  If you are reading this and thinking: "Hold on, Alex, risk velocity is important, organisations should be risk resilient, risk management is about both opportunities and risks, risk appetite, capacity and tollerances should be quantified and discussed at the Board level and inherent risk is useful." Congratulations! You may have lost touch with business reality and could be contributing to the problem. 

Tymczasem coraz bardziej przekonuję się do wartości biznesowej całego zestawu praktyk Lean Management, Continuous Improvement, Change Management i (z umiarem!) Six Sigma ...

Wasz w ryzyku

R

 

12:10, rudnicki.com.pl , Koncepcje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 września 2015
Duzo sie dzieje ...

... kilkaset procent wiecej niz w ciagu dwoch ostatnich lat. Pasjonujacy biznes, trudny sector, firma rosnaca i zmieniajaca sie z szybkoscia swiatla a jednoczesnie uczaca sie siebie samej. Cos, co tygrysy lubia najbardziej.

Zanim wyrobie sobie poglad, o czym moge bezpiecznie pisac nie przekraczajac delikatnej granicy poufnosci, bedzie mozna obejrzec te nieziemskie pojazdy na zywo, w Warszawie, podczas Armoured Vehicles Eastern Europe conference.

13:58, rudnicki.com.pl , Rynek
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 69
Creative Commons License
Rudnicki

View Rafał Rudnicki's profile on LinkedIn